Identyfikacja płci martwego płodu – czy to niezbędne badanie?

Płeć dziecka można poznać już między 16. a 20. tygodniem ciąży podczas badania USG, co ułatwia rodzicom wybór imienia, a nierzadko też skompletowanie wyprawki. Jednak nie zawsze wszystko szczęśliwie się kończy i choć utrata nienarodzonej pociechy jest bolesna, to również po poronieniu można ustalić jej płeć. Często rodzice nie wiedzą, że mają taką możliwość lub wahają się, czy przeprowadzenie badania jest konieczne. Oto podstawowe informacje dotyczące identyfikacji płci martwego płodu.

Ile trwa identyfikacja płci martwego płodu, Ile kosztuje identyfikacja płci martwego płodu, Gdzie można zrobić identyfikacje płci martwego płodu, Kto się decyduje na identyfikacje płci martwego płodu

Ile trwa identyfikacja płci martwego płodu?
Ile kosztuje identyfikacja płci martwego płodu?
Gdzie można zrobić identyfikacje płci martwego płodu?
Kto się decyduje na identyfikacje płci martwego płodu?

Ile trwa identyfikacja płci martwego płodu?

Badanie określające płeć dziecka po poronieniu można przeprowadzić stosunkowo wcześnie, nawet w 5. czy 6. tygodniu ciąży. Co istotne, potrzebny do wykonania go materiał można samodzielnie zabezpieczyć w domu i przekazać do laboratorium. Ile trwa identyfikacja płci martwego płodu? Wynik bardzo często można poznać już po upływie 4-5 dni roboczych, w tej kwestii dużo zależy od wybranej placówki.

Ile kosztuje identyfikacja płci martwego płodu?

Ile kosztuje identyfikacja płci martwego płodu? Zazwyczaj jest to kilkaset złotych, każde laboratorium ustala swój własny cennik. Warto zaznaczyć, że kwota obejmuje nie tylko samo badanie, ale zwykle też transport próbki do placówki.

Gdzie można zrobić identyfikację płci martwego płodu?

Często jest tak, że pary, które straciły dziecko, nie wiedzą, gdzie można zrobić identyfikację płci martwego płodu. Okazuje się, że na terenie całej Polski można znaleźć laboratoria, które wykonują tego typu badania. Próbki można pobrać samodzielnie, wystarczy niewielki fragment poronionych tkanek płodowych lub kosmówki. Trzeba je zabezpieczyć w sterylnym pojemniku z solą fizjologiczną, a następnie samemu dostarczyć do placówki lub poczekać na zamówionego kuriera.

Kto się decyduje na identyfikację płci martwego płodu?

Kto się decyduje na identyfikację płci martwego płodu? To przede wszystkim osoby, które chcą zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego. Dzięki temu można uzyskać oficjalny akt urodzenia z adnotacją, że urodziło się ono martwe. To z kolei daje prawo do skorzystania z prawa do przeprowadzenia pochówku i uzyskania świadczeń: