Jak rozpoznać poronienie?

Jak wygląda poronienie – wiele ciężarnych zadaje sobie to pytanie, drżąc o zdrowie i życie swojego maluszka. Utrata ciąży najczęściej obserwowana jest przed ukończeniem 12 tygodnia, kiedy płód jest najbardziej podatny na szkodliwe czynniki. Ciężarna powinna pamiętać o regularnych badaniach i wizytach u lekarza, a także zmianie stylu życia, dzięki czemu może zmniejszyć ryzyko poronienia.

Jak wygląda poronienie – co się dzieje w organizmie w trakcie poronienia ?
Jak wygląda poronienie – co robić w przypadku poronienia w domu?
Jak wygląda poronienie – kiedy można ponownie starać się o dziecko?
Jak wygląda poronienie – jak wygląda badanie po poronieniu?

Jak wygląda poronienie – co się dzieje w organizmie w trakcie poronienia ?

To, jak wygląda poronienie jest kwestią indywidualną – zazwyczaj dochodzi do krwawienia, a w wydzielinie mogą być obecne skrzepy. Ciężarna może skarżyć się na ból podbrzusza, a także skurcze, które przypominają miesiączkę. Jeśli poronienia nie uda się zatrzymać to płód zostaje wydalony wraz z resztkami tkankowymi – proces ten może trwać od kilku godzin do kilku dni. Wraz z poronieniem spada stężenie hormonu hCG w krwi kobiety.

Jak wygląda poronienie – co robić w przypadku poronienia w domu?

Kiedy do poronienia dochodzi w domu, należy skontaktować się z lekarzem lub położną i postępować według ich zaleceń. Przy zagrażającym poronieniu kobieta powinna jak najszybciej znaleźć się pod opieką lekarza prowadzącego ciążę lub zgłosić się na najbliższy SOR. Jeśli poronienie jest w trakcie to prawdopodobnie nie da się go zatrzymać. Wówczas należy zabezpieczyć materiał poronny, który może zostać poddany badaniu genetycznemu.

Jak wygląda poronienie – kiedy można ponownie starać się o dziecko

Postępowanie w dużej mierze zależy od tego, jak wygląda poronienie. Kiedy dochodzi do samoistnego oczyszczenia się jemy macicy to starania o dziecko można podjąć już w kolejnym cyklu. Kiedy dochodzi do poronienia zatrzymanego i konieczny jest zabieg łyżeczkowania, lekarze zalecają odczekać ze staraniami o dziecko 3 miesiące. Jest to odpowiedni czas na regenerację organizmu.

Jak wygląda poronienie – jak wygląda badanie po poronieniu?

Badanie genetyczne po poronieniu opiera się na analizie DNA wyodrębnionego z materiału poronnego – może to być fragment pępowiny czy kosmówki. Możliwe jest wykorzystanie do badania bloczków parafinowych, jeśli zostały one zabezpieczone w szpitalu. Na wynik oczekuje się około 7 dni – raport z badania informuje pacjentkę, czy w DNA płodu zostały wykryte nieprawidłowości mogące odpowiadać za poronienie.