Jak wygląda poronienie – czy można go uniknąć?

To, jak wygląda poronienie jest często kwestią indywidualną. Pojawia się jednak zespół objawów, które powinny wzbudzić wzmożoną czujność ciężarnej. Nie zawsze poronienia da się uniknąć, chociaż zagrożenie poronieniem odpowiednio wcześniej wykryte może uratować ciążę. Niezbędna jest wówczas szybka konsultacja z lekarzem.

Badania genetyczne po poronieniu – od czego zacząć diagnostykę?
Badania genetyczne po poronieniach cena
Jak wykonać badania genetyczne po poronieniu?
czy badania genetyczne warto wykonać po pierwszym poronieniu?

Jak wygląda poronienie – jakie są najczęstsze objawy poronienia ?

Większość kobiet wie, jak wygląda poronienie, szczególnie uważając na wszelkie niepokojące objawy w czasie ciąży. Najczęściej występuje krwawienie z dróg rodnych, któremu towarzyszy ból podbrzusza lub skurcze. Proces może przypominać menstruacje, dlatego zdarza się, że kobiety przeoczą poronienie na bardzo wczesnym etapie ciąży, która jeszcze nie jest potwierdzona przez lekarza.

Jak wygląda poronienie – jakie badania warto zrobić po poronieniach?

Bez względu na to, jak wygląda poronienie, warto zdecydować się na wykonanie badań mających na celu ustalenie przyczyny poronienia. Zabezpieczenie materiału poronnego pozwala na wykonanie analizy genetycznej – w ten sposób można sprawdzić, czy poronienie miało podłoże w wadliwych genach. Lekarz może także zalecić wykonanie badania kariotypu rodziców czy badań hormonalnych.

Jak wygląda poronienie – jakie są przyczyny poronień nawykowych ?

Przyczyny poronienia najczęściej są związane z wadami genetycznymi zarodka. Występują one już na etapie zapłodnienie i zwykle nie da się ich uniknąć. Inną przyczyną poronień nawykowych są nieprawidłowości w obrębie budowy żeńskich narządów rozrodczych, zaburzenia hormonalne czy schorzenia przewlekłe. Poronienia nawykowe mogą być związane z tzw. niepłodnością immunologiczną.

Jak wygląda poronienie – ile zapłacimy za badania po poronieniu ?

Podstawowe badania hormonalne czy biochemiczne po poronieniu może zlecić lekarz ginekolog i są one bezpłatne. W przypadku badania genetycznego materiału z poronienia koszty wynoszą od 400 do 1700 złotych. Najtańsze badanie ma na celu wyłącznie ustalenie płci płodu, natomiast droższe badania obejmują zarówno określenie płci po poronieniu, jak i testy genetyczne.