Pochówek dziecka po poronieniu – w czym pochować dziecko po poronieniu?

Pochówek dziecka po poronieniu może zostać zorganizowany przez rodziców nienarodzonego malucha lub szpital. Jak się do niego przygotować? W czym pochować dziecko po poronieniu? Podpowiadamy, jak sobie poradzić w tych trudnych chwilach.

historia poronienia

Pochówek dziecka po poronieniu – jak się do niego przygotować?
W czym pochować dziecko po poronieniu?
W czym pochować dziecko po poronieniu – gdzie znaleźć wsparcie?
Pochówek dziecka po poronieniu – jakie są prawa rodziców?
Określenie płci dziecka po poronieniu

Pochówek dziecka po poronieniu – jak się do niego przygotować?

Pochówek dziecka po poronieniu należy do praw każdego rodzica po utracie nienarodzonego malucha. Zgodnie z obowiązującym prawem nie muszą oni jednak samodzielnie organizować pogrzebu, może to zrobić szpital. Większość rodziców jednak woli pożegnać maluszka osobiście i podjąć się organizacji tego poruszającego wydarzenia. Żeby zorganizować pochówek dziecku po poronieniu, trzeba jednak dopełnić kilku formalności oraz podjąć trudną decyzję, w czym pochować dziecko po poronieniu.

W czym pochować dziecko po poronieniu?

Bardzo często do poronień dochodzi na wczesnym etapie, co sprawia, że kwestia znalezienia odpowiednich ubranek dla malucha może być dość problematyczna. Ubranka dla nienarodzonego maluszka można zakupić samemu lub poprosić bliską osobę o zakup najmniejszych ubranek w sklepie dla dzieci. Często jednak nawet takie maleńkie ubranka są za duże. W takiej sytuacji wielu rodziców kupuje malutkie ubranka dla lalek i w nich dokonuje pochówku.

W czym pochować dziecko po poronieniu – gdzie znaleźć wsparcie?

Rodzice po stracie dziecka nie są sami ze swoim problemem. Mogą oni zwrócić o pomoc np. do stowarzyszenia Tęczowy Kocyk. To grupa wolontariuszek, która wykonuje ubranka, czapki, beciki i kocyki dla dzieci, które urodziły się przedwcześnie lub przyszło się z nimi pożegnać zbyt wcześnie. Tęczowy Kocyk dostarcza bezpłatnie ubranka do wielu szpitali, zajmuje się także produkcją specjalnych pokrowców na bloczki parafinowe. Inicjatywa ta ma na celu wesprzeć rodziców po poronieniu, szczególnie pomóc im w godnym pożegnaniu się ze swoim dzieckiem oraz pomóc im skorzystać ze swoich praw.

Pochówek dziecka po poronieniu – jakie są prawa rodziców?

Poza prawem do pochówku dziecka po poronieniu, rodzicom po stracie przysługują także inne prawa. Mogą oni zarejestrować malucha w Urzędzie Stanu Cywilnego, odebrać zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 złotych oraz skorzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 56 dni. Aby jednak móc skorzystać z tych praw, konieczne jest określenie płci dziecka.

Określenie płci dziecka po poronieniu

Jeśli do poronienia doszło na wczesnym etapie, lekarz może nie być w stanie określić płci malucha. Na szczęście badania genetyczne pozwalają określić płeć dziecka po poronieniu bez względu na czas trwania ciąży – nawet w 8 t.c. Ich wynik, wraz z wymaganymi dokumentami pozwala skorzystać z przysługujących praw po poronieniu.