Poronienie nawykowe – z czego wynika?

Poronienie nawykowe to kolejne poronienie do którego dochodzi samoistnie. Medycyna uważa za poronienie nawykowe trzecią z rzędu utratę ciąży, chociaż badania coraz częściej zalecane są do wykonania już po pierwszym poronieniu. Stan ten może mieć wiele przyczyn, dlatego tak ważna jest diagnostyka opierająca się na specjalistycznych badaniach.

Jakie są przyczyny nawracających poronień ?
Czy poronienie wpływa na płodność i zdolność posiadania dzieci w przyszłości ?
Poronienie – jeśli już do niego doszło, jakie badania po poronieniu należy wykonać
Poronienie – ile kosztują badania po poronieniu i kto pokrywa koszt?

Jakie są przyczyny nawracających poronień ?

Nawracające poronienia mogą mieć wiele przyczyn, jednak bardzo często są uwarunkowane przez zaburzenia genetyczne płodu – są one dziedziczne. Innymi przyczynami poronień mogą być wady anatomiczne ciężarnej, zaburzenia hormonalne czy przewlekły stres. Poronienie może być uwarunkowane również zaburzeniami genetycznymi rodziców, np. trombofilią wrodzoną.

Czy poronienie wpływa na płodność i zdolność posiadania dzieci w przyszłości?

Nawracające poronienia wpływają na płodność, dlatego ważne jest określenie przyczyny zaburzeń. Lekarze uważają, że po dwóch samoistnych poronieniach kolejne jest wysoce prawdopodobne i należy liczyć się z podwyższonym ryzykiem. Wraz z każdym kolejnym poronieniem zmniejsza się szansa na donoszenie ciąży w przyszłości – po pierwszym poronieniu jest to 87%, natomiast po trzecim już tylko 55-70%.

Poronienie – jeśli już do niego doszło, jakie badania po poronieniu należy wykonać ?

Już po pierwszym poronieniu warto zdecydować się na wykonanie badań, które pozwolą na ustalenie przyczyny poronienia. Para z pewnością powinna wykonać badanie kariotypu, by sprawdzić stan chromosomów będących nośnikami DNA. Lekarz może zalecić także badania hormonalne, badanie KIR, HLA-C czy badanie w kierunku trombofilii wrodzonej. Duże znaczenie diagnostyczne ma również badanie materiału poronnego, o ile uda się zabezpieczyć odpowiednią próbkę.

Poronienie – ile kosztują badania po poronieniu i kto pokrywa koszt ?

Specjalistyczne badania po poronieniu nie są refundowane w ramach NFZ, dlatego należy opłacić je z własnej kieszeni. Para może wykonać na NFZ jedynie badanie kariotypu, niezbędne jest jednak uzyskanie skierowania od genetyka, co wiąże się z miesiącami oczekiwań. Inne badania genetyczne są wykonywane wyłącznie w ramach prywatnej diagnostyki.