Badania genetyczne po poronieniach – czy warto wykonać?

Poronienie może dotykać nawet połowę ciąż, szczególnie na ich bardzo wczesnym etapie. Utracie ciąży nie zawsze da się zapobiec, jednak warto ustalić przyczynę tego stanu. Badania genetyczne po poronieniach są jedyną skuteczną metodą na to, by sprawdzić, czy utrata ciąży miała związek z zaburzeniami w obrębie DNA. Wiele zmian nie daje jednoznacznych objawów u rodziców, jednak mogą być one dziedziczone przez potomstwo.

Czy warto wykonać badania genetyczne po poronieniach?
Jakie możliwości daje uzyskanie wyniku badań genetycznych po poronieniach?
Jakie są rodzaje badań genetycznych po poronieniach?
Jaki jest koszt badań genetycznych po poronieniach

Czy warto wykonać badania genetyczne po poronieniach?

Badanie po poronieniu warto wykonywać zawsze, kiedy tylko istnieje taka możliwość. Szczególnie dotyczy to kolejnych poronień, które mogą nie być przypadkowe. Materiał genetyczny do badania można zabezpieczyć samodzielnie lub poprosić o to personel laboratorium – może to być fragment kosmówki czy pępowiny. Należy obalić stereotypy – do badań genetycznych po poronieniu nie są wykorzystywane tkanki płodu.

Jakie możliwości daje uzyskanie wyniku badań genetycznych po poronieniach

Wykonanie badania genetycznego materiału z poronienia zapewnia możliwość określenia, czy utrata ciąży miała związek z wadami DNA. Zaburzenia mogą być dziedziczone od rodziców, dlatego dalszym krokiem jest sprawdzenie ich kariotypu. Wynik pozwala określić szanse na zdrowe poczęcie i donoszenie kolejnej ciąży i jest narzędziem w diagnostyce oraz leczeniu niepłodności.

Jakie są rodzaje badań genetycznych po poronieniach?

Badania genetyczne dziecka po poronieniu mogą być wykonywane na podstawie materiału genetycznego z poronienia – wówczas można zbadać kariotyp i płeć płodu. Wielu rodziców decyduje się wykonać badania kariotypu, które pozwalają sprawdzić, czy ich chromosomy mają prawidłową budowę i odpowiednią liczbę. Zmiany są dziedziczone przez potomstwo, nawet jeśli u rodzica nie powodują objawów. Taka sytuacja może, jednak nie musi prowadzić do poronienia.

Jaki jest koszt badań genetycznych po poronieniach?

Kompleksowe badania genetyczne płodu po poronieniu to koszt co najmniej 900 złotych – wówczas ustalany jest kariotyp (możliwość występowania wad genetycznych) i jednocześnie płeć dziecka. Ostateczna cena badania zależy od wykorzystywanej metody analizy oraz od cennika samego laboratorium. W przypadku badań kariotypu rodziców cena to około 900-1000 złotych dla dwóch osób – można liczyć na niższą cenę, kiedy badanie jest wykonywane w pakiecie dla par.