Ciąża ektopowa – czyli inaczej pozamaciczna – wiąże się z rozwojem zapłodnionej komórki jajowej poza macicą. Dotyczy ok. 1-2% wszystkich ciąż i najczęściej wymaga pomocy lekarza. Co jeszcze warto wiedzieć o tej nieprawidłowości i co robić, kiedy zostanie wykryta?
- Rodzaje ciąży ektopowej
- Ciąża ektopowa – przyczyny
- Objawy ciąży ektopowej
- Ciąża ektopowa i co dalej?
Rodzaje ciąży ektopowej
Ok. 97-99% przypadków ciąży pozamacicznej znajduje się w dowolnej części jajowodu. U niektórych kobiet taka ciąża lokuje się w jajniku albo na nim, w jamie otrzewnowej albo innym narządzie czy poniżej ujścia wewnętrznego macicy.
Zobacz też: 11 rad, jak pomóc po poronieniu
Ciąża ektopowa – przyczyny
Ciąża ektopowa zwykle występuje u kobiet w wieku 26-30 lat – częściej w krajach dobrze rozwiniętych. Jakie są przyczyny tej nieprawidłowości? Chodzi przede wszystkim o zmiany obecne w jajowodach: blizny, bliznowce, zrosty, przyrośnięcie do jajnika czy zwężenia.
Tego typu zmiany wynikają zwykle z zapalenia przydatków, które mogą wywoływać m.in.:
- nieleczone infekcje dróg rodnych,
- zakażenia,
- nieodpowiednia higiena intymna,
- przemarznięcie okolic intymnych (związane np. z noszeniem w zimie zbyt krótkich kurtek),
- kontakty seksualne bez zabezpieczeń z wieloma partnerami.
Dobrze więc unikać sytuacji, które stanowią zagrożenie i mogą być przyczyną wystąpienia nieprawidłowości.
Ciąża ektopowa może pojawić się też z powodu endometriozy, wad anatomicznych dróg rodnych czy u kobiet, u których taka ciąża już kiedyś wystąpiła.
Objawy ciąży ektopowej
Ciąża pozamaciczna na początku objawia się zanikiem miesiączki, bólami brzucha oraz plamieniem bądź krwawieniem z dróg rodnych (zwykle ok. 2 miesiące po ustaniu okresu). Gdy ciąża ektopowa pęknie i w organizmie wystąpi krwawienie wewnętrzne, występują silny ból po jednej stronie brzucha, bladość, spadek ciśnienia, potliwość i przyspieszenie tętna.
Ciąża ektopowa i co dalej?
Jeśli wystąpią symptomy mogące świadczyć o ciąży pozamacicznej, konieczne jest jak najszybsze udanie się do szpitala. Po pęknięciu ciąży ektopowej może wystąpić wstrząs, który stanowi zagrożenie życia.
Jak wyglądają badania? Lekarz wykonuje badanie stężenia beta hCG, dzięki któremu można sprawdzić, czy ciąża jest obecna. Jeśli stężenie hormonu jest podwyższone, badanie wykonuje się kolejny raz po 48 godzinach. Wykonuje się także USG. Czasami ciąża może wchłonąć się samoistnie, niekiedy wystarczą leki, ale jeśli jednak pękła i w organizmie kobiety wystąpił krwotok, zwykle wykonuje się zabieg jej usunięcia.