Niezależnie w którym tygodniu doszło do poronienia, masz prawo pochować dziecko. Gdy spełnisz odpowiednie formalności, możesz także przejść na skrócony urlop macierzyński (56 dni) i odebrać zasiłek pogrzebowy (4000 złotych). Przy poronieniu w domu zabezpiecz tkanki i udaj się do szpitala.
Co dalej, krok po kroku, robić po poronieniu?
- Jeśli chcesz pochować dziecko, poinformuj o tym personel szpitala
- Jeśli chcesz, zleć testy DNA na materiale od dziecka
- Odbierz ze szpitala kartę martwego urodzenia…
- Jeśli chcesz, pochowaj swoje dziecko
- Po rejestracji dziecka w USC skorzystaj z należnych Ci praw
Co robić po poronieniu? Krok 1:
Jeśli chcesz pochować dziecko, poinformuj o tym personel szpitala
Wówczas zostanie przygotowana specjalne próbki z tka i udzielone Ci szczegółowe informacje. Dowiesz się też, czy lekarzowi udało się ustalić płeć dziecka wyłącznie na podstawie badań organoleptycznych. Pamiętaj, że tylko wtedy, gdy płeć zostanie ustalona, będzie można wydać kartę martwego urodzenia. To na jej podstawie będziesz mogła skorzystać z reszty praw.
Co robić po poronieniu? Krok 2:
Jeśli chcesz, zleć testy DNA na materiale od dziecka
Gdy do utraty ciąży doszło przed 16. tygodniem, do określenia płci niezbędne może być genetyczne badanie płci dziecka. Aby je wykonać, wypożycz próbki ze szpitala i zleć badanie w laboratorium. Na podstawie tych próbek możesz zrealizować też test w kierunku wad genetycznych, które mogły być przyczyną poronienia. Tego typu wady odpowiadają za ok. 70% wszystkich poronień i zwykle nie pojawiają się w kolejnej ciąży.
Ważne: Badania na materiale z poronienia nie są refundowane.
Co robić po poronieniu? Krok 3:
Odbierz ze szpitala kartę martwego urodzenia…
Po określeniu płci dziecka zostanie wydana jego karta martwego urodzenia. Szpital przekaże ją do Urzędu Stanu Cywilnego (ma na to jeden dzień) lub Tobie (wtedy na zaniesie jej do USC masz trzy dni). Pamiętaj, że tylko dopełnienie tych formalności umożliwi Ci rejestrację dziecka, a potem skorzystanie z reszty praw.
…albo tylko kartę zgonu
Szpital wydaje też kartę zgonu – na jej podstawie możesz pochować dziecko, jednak nie zapewnia ona praw do skróconego urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego. Jeśli nie chcesz rejestrować dziecka lub gdy nie znasz jego płci i nie chcesz ustalać jej na podstawie badań DNA, otrzymasz wyłącznie kartę zgonu.
Co robić po poronieniu? Krok 4:
Jeśli chcesz, pochowaj swoje dziecko
Szczegóły powinnaś ustalić z zarządcą cmentarza. Dziecko może zostać pochowane w grobie rodzinnym, mogile zbiorowej (najczęściej grobie dzieci nienarodzonych) lub osobnym grobie. W zależności od Twoich preferencji, pogrzeb może zostać odprawiony w obrządku religijnym lub świeckim.
Co robić po poronieniu? Krok 5:
Po rejestracji dziecka w USC skorzystaj z należnych Ci praw
W USC zostaje sporządzony akt urodzenia dziecka, na którym znajdują się jego dane (np. imię, nazwisko, dane rodziców) oraz adnotacja o urodzeniu martwym. Na podstawie tego aktu oraz dokumentów poświadczających wydatki na pogrzeb, możesz odebrać zasiłek pogrzebowy z ZUS w wysokości 4000 złotych.
Masz również prawo do skróconego urlopu macierzyńskiego – 56 dni od dnia poronienia. Aby na niego przejść, przedstaw pracodawcy akt urodzenia. Nie ma prawa wymagać od Ciebie żadnych innych dokumentów (np. od lekarza).
Ciekawy artykuł:
Dlaczego badania genetyczne materiału z poronienia wciąż budzą takie emocje?
Niedawno w przestrzeni publicznej rozpoczęła się dyskusja na temat odbioru przez kuriera materiału z poronienia z opolskiego szpitala. To kolejny przypadek, który pokazuje, jak ważne jest stworzenie jednoznacznych przepisów i wytycznych dotyczących przeprowadzania pełnej diagnostyki po poronieniu – również tej … Czytaj dalej
Zobacz też: