Endometrioza a poronienie

Endometrioza to choroba, która dotyczy jedynie kobiet. Objawia się ona bolesnymi miesiączkami, bólem miednicy oraz bolesnymi stosunkami. Endometerioza jest także przyczyną niepłodności i poronień aż w 21% przypadków.

endometrioza

Spis treści:

  1. Czym jest endometrioza?
  2. Endometrioza – przyczyny
  3. Czy endometrioza może powodować poronienia?
  4. Endometrioza – diagnoza i leczenie

Czym jest endometrioza?

Endometriozą nazywa się występowanie endometrium (tkanki endometrialnej macicy) poza macicą. Wyróżnia się trzy rodzaje tej choroby:

  • Endometriozę otrzewną
  • Endometriozę jajnikową
  • Endometriozę głęboko naciekającą

Endometrioza u większości pacjentek objawia się poprzez bolesne i obfite miesiączki. Kobiety skarżą się także na bóle w obrębie miednicy oraz bolesne stosunki i oddawanie moczu.

Endometrioza – przyczyny

Medycyna aktualnie nie zna dokładnej odpowiedzi na pytanie o przyczynę endometriozy, dlatego nazywa się ją tajemniczą chorobą. Specjaliści mówią jednak o wpływie czynników wrodzonych, środowiskowych oraz autoimmunologicznych.

Czy endometrioza może powodować poronienia?

Endometrioza może być przyczyną poronień i niepłodności. Dzieje się tak, ponieważ choroba ta pogarsza jakość komórek jajowych, zmniejsza zdolność plemników do zapłodnienia oraz utrudnia proces zagnieżdżenia się zarodka w macicy.

Pacjentki z endometriozą, które marzą o byciu mamą, powinny poddać się chirurgicznemu leczeniu endometriozy i po czasie wskazanym przez lekarza powrócić do starań o dziecko. Kobieta może poddać się także stymulacji hormonalnej lub zdecydować się na inseminację lub zapłodnienie metodą in vitro.

Endometrioza – diagnoza i leczenie

Diagnozę endometriozy lekarz zawsze rozpoczyna od przeprowadzenia wywiadu z pacjentką, a następnie wykonuje standardowe badanie ginekologiczne. Może on także zlecić pacjentce wykonanie następujących badań:

  • USG przezpochowe i przezbrzuszne
  • Laparoskopia – jest to najlepsze narzędzie do diagnozowania endometriozy według Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Po laparoskopii wykonane powinno zostać badanie histologiczne pobranych tkanek.
  • Rezonans magnetyczny

Endometriozę zazwyczaj leczy się farmakologicznie. Lekarze najczęściej pacjentkom z endometriozą zalecają stosowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych, progestagenów, analogów gonadoliberyny oraz danazolu.

Możliwe jest także chirurgiczne leczenie endometriozy. Jest ono jednak bardziej inwazyjne niż leczenie farmakologiczne, dlatego jest rzadziej stosowane. Wskazaniem do leczenia chirurgicznego jest:

  • Ból w obrębie miednicy małej
  • Niepłodność spowodowana endometriozą
  • Endometrioza głęboko naciekająca
  • Torbiele endometrialne w obrębie jajników

Źródło: Brucka A., Górski J., Kulig B. (2012). Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki i metod leczenia endometriozy. Ginekol Pol, 83, 871-876.