Jakie badania po poronieniu powinien wykonać mężczyzna?

Przyczyną utraty ciąży może być zarówno czynnik kobiecy, jak i męski. Często jednak diagnostyką po poronieniu obejmuje się tylko kobietę. W wielu przypadkach może być to niewystarczające do wykrycia przyczyny utraty ciąży. Pełna diagnostyka wymaga także przeprowadzenia badań po poronieniu dla mężczyzn.

badania po poronieniu dla mężczyzny

Spis treści:

  1. Badania nasienia
  2. Badania genetyczne dla mężczyzn po poronieniu
  3. Jakie badania hormonalne dla mężczyzn po poronieniu?

Przykładowe badania po poronieniu, jakie mogą wykonać mężczyźni

Badania nasienia

Po poronieniu mężczyzna powinien wykonać badania nasienia. Sprawdza się w nich, czy plemniki przyszłego ojca nie posiadają wad, które mogły spowodować utratę ciąży.

W ofertach placówek medycznych znaleźć możemy różne rodzaje badań nasienia. Po poronieniu warto jednak wykonać przede wszystkim na następujące testy:

  • Morfologia plemników – w badaniu tym sprawdza się, czy plemniki mężczyzny są prawidłowo zbudowane. Według norm WHO przynajmniej 4% plemników musi mieć prawidłową budowę, aby wynik badania został uznany za prawidłowy.
  • Fragmentacja plemników – badanie to sprawdza, czy materiał genetyczny przekazywany przez plemniki, nie jest uszkodzony.
  • MAR test – analizuje się w nim, czy plemniki posiadają przeciwciała klasy IgA oraz IgG, które zmniejszają szanse na zapłodnienie.

Badania genetyczne dla mężczyzn po poronieniu

W diagnostyce mężczyzny po poronieniu nie można pominąć badań genetycznych. Dzięki nim dowiemy się, czy ojciec, mógł przekazać dziecku wadę genetyczną, która uniemożliwiła donoszenie ciąży.

Najważniejsze badania genetyczne dla mężczyzn po poronieniu to:

  • Badanie kariotypu – analizowane są w nim chromosomy mężczyzny pod kątem nieprawidłowości. Badanie kariotypu może wykryć m.in. delecje, inwersje czy duplikacje chromosomowe.
  • Badanie genu CFTR – sprawdza się w nim, czy w obrębie genu CFTR doszło do mutacji. Jeśli mężczyzna jest nosicielem mutacji CFTR, istnieje ryzyko, że ta mutacja może być przekazywana na potomstwo i wpływać na zdrowie płodu.
  • Badanie AZF – jest to analiza zespołu genów, które znajdują się na męskim chromosomie płciowym Y. Zaburzenia w tym obszarze prowadzić mogą do azoospermii, czyli braku plemników w nasieniu.
  • Badanie ANXA5 – sprawdza się, czy jedno z partnerów posiada haplotyp M2 w genie ANXA5. Jego obecność prawie dwukrotnie zwiększa ryzyko poronienia, jeśli rozwijający płód odziedziczy go od któregoś z rodziców.

Jakie badania hormonalne dla mężczyzn po poronieniu?

Poronienie mogło zostać wywołane także czynnikami hormonalnymi. Mężczyzna powinien więc wykonać także kilka badań sprawdzających stężenie hormonów. Najważniejsze z nich to:

  • Testosteron – jego obniżony poziom może prowadzić do zmniejszonej produkcji plemników oraz trudności w utrzymaniu erekcji.
  • Prolaktyna – nieprawidłowe stężenie tego hormonu może znacznie obniżyć płodność oraz popęd płciowy.
  • LH – nadmiar tego hormonu może świadczyć o niewydolności jąder.
  • FSH – hormon ten odpowiada za wytwarzanie plemników, dlatego jego nieprawidłowy poziom może uniemożliwić poczęcie dziecka.
  • TSH – badanie to sprawdza, czy tarczyca pracuje prawidłowo. Zaburzenia jej funkcjonowania mogą prowadzić do zmniejszonej wydajności plemników.
  • Glukoza – podwyższony poziom cukru we krwi mężczyzny może prowadzić m.in. do pogorszenia się jakości nasienia.