Przyczyny poronień są różne. Każda kobieta po poronieniu chce poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się stało? Wraz z coraz bardziej rozwijającą się technologią istnieją badania, które mogą pomóc uzyskać odpowiedź na to zasadnicze pytanie. Przyczyn poronień może być bardzo dużo. Nie zawsze wynika ono z winy matki, dlatego że winne są choćby geny.
Poronienie i co dalej – badanie płodu po poronieniach
Badania genetyczne materiału z poronienia – gdzie można wykonać badanie?
Jakie testy wykonać przy badaniach płodu po poronieniu?
Badania genetyczne z kosmówki po poronieniu – czy można je wykonać w domu?
Poronienie i co dalej – badanie płodu po poronieniach
Badanie genetyczne płodu po poronieniu jest wykonywane, aby dowiedzieć się czy jego przyczyną była wada genetyczna, np. zespół Downa. Rodzice zwykle obawiają się jak będzie przebiegać kolejna ciąża po wcześniejszej utraconej. Jednakże warto pamiętać, że istnieje szansa na zdrowe drugie dziecko. Warto przeprowadzić badania genetyczne płodu, aby lekarz na podstawie wyników określił szanse na potomstwo oraz ewentualnie wskazał dalsze metody postępowania wraz z jego leczeniem. W celu zbadania poronionego płodu pod kątem genetycznych wad, należy zabezpieczyć tkanki z poronienia. Najlepsza do tego jest kosmówka. Jeśli do poronienia doszło w szpitalu to lekarz zabezpieczy tkanki. Najczęściej zabezpiecza się je w parafinowym bloczku, który przekazuje się do badania w laboratorium. Zgodnie z prawem, identyfikacja płci martwego płodu umożliwia wydanie karty martwego urodzenia. Badania przyczyn poronienia powinny zostać jak najszybciej wykonane.
Badania genetyczne materiału z poronienia – gdzie można wykonać badanie?
Przygotowany materiał można dostarczyć do genetycznego laboratorium, a następnie jest on poddany analizie. Badania na podstawie dostarczonego materiału poronnego pomogą ustalić jaka była płeć płodu, dzięki czemu rodzice bez problemu zarejestrują go w Urzędzie Stanu Cywilnego, nadadzą imię i matka skorzysta z urlopu macierzyńskiego wynoszącego 56 dni oraz otrzyma zasiłek pogrzebowy.
Jakie testy wykonać przy badaniach płodu po poronieniu?
Po poronieniu należy zrobić takie badania jak:
- hormonalne,
- genetyczne zarówno płodu jak i rodziców,
- histopatologiczne,
- anatomiczne,
- immunologiczne,
- w kierunku infekcji.
Badania genetyczne z kosmówki po poronieniu – czy można je wykonać w domu?
Jeśli do poronienia doszło w domu to rodzice muszą samodzielnie zabezpieczyć materiał przeznaczony do badania. Zaleca się, aby umieścić go w jałowym pojemniku, który jest wypełniony solą fizjologiczną, co można kupić w każdej aptece. Potem wystarczy dostarczyć go do lekarza, który prowadził ciążę albo na oddział ginekologiczno – położniczy, a próbka będzie dostarczona na badania, które potwierdza obecność tkanki płodu.