Na czym polegają badania genetyczne po poronieniach?

Utrata ciąży jest trudną sytuacją, z którą trudno się pogodzić rodzicom dziecka. Statystyki wskazują, że nawet połowa ciąż może kończyć się poronieniem – w wielu przypadkach jest to tak wczesny etap ciąży, że kobieta jeszcze nie wie o swoim stanie. Badania genetyczne po poronieniach mogą dać odpowiedź na wiele nurtujących pytań – najważniejszym z nich jest, dlaczego doszło do poronienia?

Dlaczego warto wykonać badania genetyczne po poronieniach?
Jaki jest zakres badań genetycznych po poronieniach?
Ile się czeka na wynik badań genetycznych po poronieniach?
Czy badania genetyczne po poronieniach pozwolą uniknąć kolejnych poronień

Dlaczego warto wykonać badania genetyczne po poronieniach?

Badania genetyczne po poronieniach mogą pomóc w ustalenia, jaka była przyczyna utraty ciąży. Jeśli rodzice dziecka posiadają zaburzenia genetyczne, często mogą mieć problem z poczęciem lub utrzymaniem ciąży. Wiele zaburzeń genetycznych nie daje typowych objawów, a jednak mogą wpływać na płodność – niekiedy wystarczy zastosować odpowiednie środki ostrożności, by ciążę udało się zdrowo donosić. Wykonanie badań genetycznych znacznie zwiększa szansę rodziców na zdrowe potomstwo.

Jaki jest zakres badań genetycznych po poronieniach?

Badania genetyczne po poronieniach mogą dotyczyć materiału z poronień lub częściej są badaniami genetycznymi rodziców. Standardem jest wykonanie badania kariotypu, a także badania genów F2, F5 i MTHFR. Warto, by dokładny zakres badań genetycznych został omówiony z lekarzem ginekologiem lub genetykiem.

Ile się czeka na wynik badań genetycznych po poronieniach?

Każde badanie jest inne, dlatego nie da się precyzyjnie określić czasu oczekiwania na wyniku. Dla przykładu można wspomnieć, że przy badaniu kariotypu na wynik oczekuje się około 3 tygodni. Wynika to z faktu, iż badanie materiału genetycznego musi poprzedzić hodowla odpowiednich komórek, której nie da się przeprowadzić z dnia na dzień.

Czy badania genetyczne po poronieniach pozwolą uniknąć kolejnych poronień?

Badania genetyczne po poronieniach nie zapewniają w 100% ochrony przed kolejną utratą ciąży. Zapewniają jednak szereg informacji, które mogą okazać się niezwykle pomocne przy planowaniu powiększenia rodziny. Wynik skonsultowany z lekarzem prowadzącym parę leczącą niepłodność może doprowadzić do zastosowania odpowiedniej terapii czy nowoczesnych metod leczenia, które przyniosą zamierzone efekty. Zaburzeń genetycznych nie da się wyleczyć, jednak można stosować pewne środki ostrożności, dzięki którym udaje się uniknąć kolejnych poronień.