Czy warto wykonać badania genetyczne po poronieniu?

Poronienie to ogromna strata dla rodziców, wyczekujących narodzin dziecka. Za poronienie uważa się naturalne zakończenie ciąży do końca 22 tygodnia jej trwania. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, jednak warto zdecydować się na badania genetyczne po poronieniach, by wyeliminować podobną sytuację w przyszłości.

Jakie badania genetyczne po poronieniach wykonać, Czy warto robić badania genetyczne po poronieniach, Jak przygotować się do badań genetycznych po poronieniu, Ile kosztują badania genetyczne po poronieniach

Jakie badania genetyczne po poronieniach wykonać?
Czy warto robić badania genetyczne po poronieniach?
Jak przygotować się do badań genetycznych po poronieniu?
Ile kosztują badania genetyczne po poronieniach?

Jakie badania genetyczne po poronieniach wykonać?

Badania genetyczne płodu pozwalają określić, czy poronienie miało przyczynę naturalną, czy może jednak było spowodowane wadami dziecka. Jest to badanie profilu genetycznego płodu, które pozwala stwierdzić wady genetyczne – najczęściej jest to Zespół Downa, Edwardsa czy Patau. Standardowo wykonuje się również kariotyp rodziców, który można rozszerzyć o test w kierunku trombofilii wrodzonej. Jeśli badania nie wykazują nieprawidłowości, szanse na urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości są naprawdę spore.

Czy warto robić badania genetyczne po poronieniach?

Badania genetyczne po poronieniu nadal budzą wiele kontrowersji. W szczególności warto je wykonywać, jeśli jest to kolejne poronienie, które wymaga ustalenia przyczyny. Dzięki temu można w przyszłości przeciwdziałać utracie ciąży i wdrożyć odpowiednie leczenie, które pomoże w utrzymaniu ciąży. Badanie ukazuje również jakie są szansę na to, by para posiadała w przyszłości zdrowe potomstwo. Bywa, że przy nieprawidłowości w genach, które tak naprawdę nie powodują wad u płodu, u kobiet pojawia się poronienie nawykowe.

Jak przygotować się do badań genetycznych po poronieniu?

Badania genetyczne po poronieniach wykonywane są na podstawie próbki materiału pochodzącego od płodu, którą można uzyskać w szpitalu. Można je wykonać już po badaniu histopatologicznym, kiedy to wystarczy dostarczyć do laboratorium bloczki parafinowe wypożyczane ze szpitala. Warto jednak, by jednocześnie pobrano wymaz z policzka matki, bowiem wykluczy to ewentualne zanieczyszczenie próbki w szpitalu, co niestety często się zdarza. W przypadku badania kariotypu rodziców, polega ono na zwykłym pobraniu krwi żylnej – na pobranie próbek nie trzeba przychodzić na czczo.

Ile kosztują badania genetyczne po poronieniach?

Badania genetyczne po poronieniach nie są refundowane przez NFZ. Określenie profilu genetycznego płodu wiąże się z kosztem około 1000 złotych, w zależności od laboratorium. Koszt badania kariotypu rodziców to dodatkowy wydatek około 500 złotych.