Tematyka poronień to bardzo trudny temat, zarówno dla lekarzy jak i przyszłych rodziców oraz ogromna trauma dla kobiet, których to zjawisko dotknęło. Wiele kobiet całkowicie niepotrzebnie obwinia się za zaistniałą sytuację, doszukując się w swoim działaniu przyczyn poronienia. Jakie są więc najczęstsze przyczyny poronień i jak je sprawdzić?
Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?
Jak sprawdzić przyczyny poronienia?
Jakie są przyczyny poronienia w pierwszych tygodniach ciąży?
Czy robić badania po pierwszym poronieniu?
Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?
Poronienia samoistne, czyli takie, do których dochodzi bez ingerencji człowieka dotyczą zdecydowanej większości ciąż utraconych. Piśmiennictwo wymienia wiele różnorodnych przyczyn, które skutkują poronieniem na różnym etapie ciąży. Do najpopularniejszych zalicza się:
- Wady genetyczne zarodka – stanowią 60-80% wszystkich poronień. Wady, które powstają są najczęściej spontaniczne. Niektórzy lekarze określają je potocznie jako „błąd natury”, ponieważ stan zdrowia mamy i taty nie miał wpływu na pojawienie się choroby u dziecka. Wykonanie badania w kierunku chorób płodu po poronieniu daje rodzicom możliwość szybszego powrotu do równowagi po stracie.
- Zaburzenia hormonalne – związane są z chorobami tarczycy oraz zbyt małą ilością progesteronu, który odpowiedzialny jest za przygotowanie błony śluzowej macicy do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej.
- Choroby matki lub ojca – kolejną grupą czynników wpływających negatywnie na utrzymanie ciąży są choroby, które występują u jednego z rodziców. Mogą być to np. nieprawidłowości w kariotypie, trombofilia wrodzona lub nieprawidłowości w budowie macicy
Jak sprawdzić przyczyny poronienia?
Poronienie jest sytuacja niezwykle trudną dla kobiety jak i jej najbliższej rodziny. Niejednokrotnie zdarza się tak, że stan psychiczny kobiety po stracie uniemożliwia szybką diagnostykę po wystąpieniu poronienia. Jednak należy pamiętać, że ustalenie przyczyn jest bardzo ważne zarówno dla dalszego zdrowia kobiety jak i przy oszacowaniu rokowań dotyczących kolejnych ciąż. Pierwszym i najważniejszym badaniem po poronieniu jest sprawdzenie, czy dziecko było obciążone chorobą genetyczną. Dlaczego? Ponieważ statystyki pokazują, że wady genetyczne płodu są najczęstszą przyczyną obumarcia płodu. Dodatkowo, moment kiedy kobieta roni jest tak naprawdę jedynym momentem, kiedy można zabezpieczyć odpowiedni materiał (tkanki poronne), aby poznać faktyczną przyczynę straty. Do tego badania potrzebna jest kosmówka w soli fizjologicznej zabezpieczona przez lekarza w czasie zabiegu łyżeczkowania (jeśli kobieta roni w domu, najlepiej aby zabezpieczyła wszystkie tkanki w pojemniczku sterylnym jak na mocz). Jeśli nie uda się zabezpieczyć tkanek z poronienia, to po zakończonym badaniu histopatologicznym można wypożyczyć bloczek (kostkę) parafinowy i jego przekazać do dalszych analiz.
Kliknij tutaj i zobacz „Instrukcję, jak zabezpieczyć materiał z poronienia”Jakie są przyczyny poronienia w pierwszych tygodniach ciąży?
Poronienia w pierwszych tygodniach ciąży stanowią około 80% wszystkich przypadków. Bardzo często zdarza się, że do poronienia dochodzi na tyle wcześnie, że kobieta nie jest w stanie określić czy była w ciąży, czy może jej cykl wydłużył się. Najczęstszymi przyczynami wczesnych poronień jakie można wskazać są choroby genetyczne zarodka, trombofilia wrodzona, zaburzenia hormonalne i zbyt mała ilość progesteronu w organizmie kobiety. Hormon ten ma za zadanie przygotować błony śluzowe macicy do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki. Jeśli w organizmie kobiety pojawi się niedobór progesteronu to komórka jajowa nie ma szans na implantacje a ciąża zostanie odrzucona. Inną bardzo częstą przyczyna poronień są nieprawidłowości w budowie macicy, które również uniemożliwiają komórce jajowej zagnieżdżenie się i utrzymanie zarodka do bezpiecznego porodu.
Czy robić badania po pierwszym poronieniu?
Poronienie to nie tylko strata upragnionej ciąży ale i zagrożenie dla zdrowia kobiety dlatego zawsze należy wykonać podstawowe badania, które ukarzą nam przyczynę poronienia. Do podstawowych badań, które należałoby wykonać zaliczamy:
- badania histopatologiczne, mające na celu sprawdzenie, czy był zaśniad groniasty lub stan zapalny
- badania genetyczne płodu i rodziców, pozwalające wyszukać choroby i uszkodzenia genetyczne,
- badanie immunologiczne i hormonalne, które wykażą poziom potrzebnych dla utrzymania ciąży hormonów,
- badania anatomiczne, mające na celu sprawdzenie budowy macicy.