Poronienie jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu, który w ten sposób usuwa zarodki które posiadały wadliwe geny. Według badań 1 ciąża na 2,5 tysiąca kończy się poronieniem. Dodatkowo ryzyko takiej sytuacji w przypadku pierwszej ciąży to 5 procent. Wspomniane dane dotyczą ciąży udokumentowanych czyli takich, w których kobiety były świadome swojej ciąży. W przypadku prawie połowy komórek jajowych dochodzi do naturalnego usunięcia ciąży w pierwszych tygodniach.
Jakie są przyczyny poronienia wczesnej ciąży?
Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?
Gdzie wykonać badanie przyczyn poronienia?
Ile kosztują badania przyczyn poronienia?
Jakie są przyczyny poronienia wczesnej ciąży?
Najczęstszymi (ok. 60-80% przypadków) przyczynami poronienia są wady genetyczne zarodka. W trakcie życia materiał genetyczny ulega zmianom pod wpływem naturalnych procesów, a także czynników zewnętrznych takich jak jedzenie, stres, używki. Dodatkowo może dojść do uszkodzenia potencjalnie zdrowego zarodka poprzez czynniki zewnętrzne, które działają we wczesnej fazie rozwoju.
Kolejną z przyczyn jest wiek kobiety. Coraz częściej decydują się one na późne macierzyństwo co jest błędem, ponieważ spadek płodności zaczyna się po 30 r.ż, i wzrasta z wiekiem. Zdarzają się wtedy cykle bezowulacyjne. Prawdopodobieństwo poronień ciąży na wczesnym etapie zwiększa się po 35 r.ż, a w przypadku kobiet po 40. może osiągnąć nawet 50%.
Szczególnie ważnym czynnikiem jest budowa anatomiczna ciała kobiety. Guzy jajników, endometrioza czy nieprawidłowa budowa macicy mogą znacznie zmniejszyć przestrzeń rozwoju potencjalnego zarodka i czasem uniemożliwia to donoszenie ciąży. Jeżeli kobieta odbyła zabieg łyżeczkowania czy była poddana cesarskiemu cięciu – może dojść do zrostów wewnątrzmacicznych które uniemożliwiają rozwój płodu.
Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?
Przyczyn poronienia jest wiele. Są to przyczyny genetyczne, hormonalne, immunologiczne (konflikt serologiczny), anatomiczne. Przyczynami mogą być także infekcje wirusowe lub bakteryjne. Istotny wpływ na to, jak przebiega ciąża mają choroby takie jak różyczka, świnka, opryszczka czy toksoplazmoza. Warto wziąć pod uwagę fakt, że schorzenia przewlekłe jak cukrzyca czy czynniki toksyczne takie jak spożywanie alkoholu, palenie papierosów, branie narkotyków również mają zły wpływ na ciążę.
Gdzie wykonać badanie przyczyn poronienia?
Najczęściej wykonywanymi badaniami są badania genetyczne przyczyn poronienia, anatomiczne wad macicy czy endokrynologiczne. Tego typu badania wykonywane są w laboratorium i próbki do badań można pobrać w szpitalu – jeśli doszło do poronienia w placówce medycznej, lub pobrać je w warunkach domowych – jeśli doszło do poronienia w domu.
Ile kosztują badania przyczyn poronienia?
W przypadku badania samej identyfikacji płci martwego płodu, koszt takiego badania to około 430 zł, a badania pełnego dotyczącego przyczyn poronienia i wad genetycznych płodu – cena waha się od 820 do około 1800 zł.