Poronienie – dlaczego do niego dochodzi?

Ustalenie przyczyny poronienia nie zawsze jest możliwe. W większości przypadków organizm w naturalny sposób odrzuca uszkodzony zarodek/płód. W badaniu dziecka po poronieniu ważne jest ustalenie przyczyny poronienia – dzięki temu można uniknąć czynników ryzyka w przyszłości. Badania można wykonać już po pierwszym poronieniu, chociaż bywa, że lekarze zwlekają z diagnostyką do drugiej utraty ciąży.

Jak wygląda badanie przyczyn poronienia?
Ile kosztują badania po poronieniu?
Czy jest możliwość refundacji badań po poronieniu?
Czy po kilku poronieniach jest jeszcze szansa na zdrową ciążę?

Jak wygląda badanie przyczyn poronienia?

Poronienie nawet w 80% przypadków ma podłoże genetyczne – szansą na ustalenie przyczyny poronienia jest badanie materiału poronnego. Może to być fragment kosmówki zabezpieczony w soli fizjologicznej. Diagnostyka poronień może obejmować również inne badania, takie jak analiza kariotypu, badanie KIR czy HLAC. Do ich wykonania wystarczy próbka krwi pacjenta.

Ile kosztują badania po poronieniu?

Badania po poronieniu nie są tanie, jednak zapewniają wysoką skuteczność. Za badanie kariotypu należy zapłacić około 500-600 złotych dla jednej osoby, badanie KIR to koszt około 400-600 złotych. Jeśli badanie KIR będzie wykonane razem z badaniem HLAC to koszty wzrastają do 700-900 złotych. W diagnostyce poronień ważne jest, by analizie poddała się kobieta oraz mężczyzna – koszty należy wówczas liczyć podwójnie.

Czy jest możliwość refundacji badań po poronieniu?

Poronienie wcale nie oznacza, że NFZ będzie refundował badania. Przy posiadaniu odpowiedniego skierowania od lekarza genetyka można liczyć wyłącznie na refundację badania kariotypu, jednak na wyznaczenie terminu badania czeka się nawet miesiącami. Badania HLA-C czy KIR nie są refundowane – pacjenci muszą pokryć koszty z własnej kieszeni.

Czy po kilku poronieniach jest jeszcze szansa na zdrową ciążę?

Poronienie wcale nie oznacza, że kobieta nie może urodzić zdrowego dziecka. Im więcej poronień ma za sobą kobieta, tym większe ryzyko w następnej ciąży – jeśli jednak zostanie wykryta przyczyna poronienia to możliwe jest zastosowanie odpowiedniego leczenia. Dzięki temu wiele kobiet, które utraciły ciążę posiada zdrowe dzieci.