Prawa taty po poronieniu – sprawdź, jakie Ci przysługują

Poronienie jest sytuacją niezwykle trudną dla obojga rodziców. Każdy z nich potrzebuje otuchy i niejednokrotnie pomocy psychologa. Wiele uwagi poświęca się mamom i do nich kieruje słowa wsparcia. Nie należy zapominać o ojcach. Oni równie dotkliwie przeżywają stratę swojego maleństwa. Jakie prawa przysługują tacie po poronieniu?

prawa po poronieniu, prawa taty, poronienie prawa

  1. Ustalenie płci dziecka pozwoli na skorzystanie ze wszystkich praw
  2. Prawa taty po poronieniu – rejestracja w Urzędzie Stanu Cywilnego
  3. Prawa taty – poznanie przyczyn poronienia
  4. Prawo do zasiłku pogrzebowego
  5. Poronienie – jakie jeszcze prawa przysługują tacie?

Ustalenie płci dziecka pozwoli na skorzystanie ze wszystkich praw

Prawa, które przysługują mamie po poronieniu, niezależnie od czasu trwania ciąży to: prawo do pochówku dziecka, jego rejestracji w USC, zasiłku pogrzebowego oraz urlopu macierzyńskiego (56 dni). Mało uwagi poświęca się prawom, które przysługują tatom. Należy pamiętać, że aby skorzystać ze wszystkich praw przysługującym rodzicom po poronieniu konieczne jest ustalenie płci dziecka. Dlaczego jest to tak ważne?

Prawa taty po poronieniu – rejestracja w Urzędzie Stanu Cywilnego

Szpital ma obowiązek wystawić rodzicom kartę martwego urodzenia. Na jej podstawie możliwe jest zarejestrowanie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, który wydaje akt urodzenia z adnotacją, że urodziło się ono martwe. Dotyczy to również tych sytuacji, gdy do poronienia doszło poza szpitalem.

Jeśli rodzice stracili dziecko na wczesnym etapie ciąży, wówczas zdarzają się sytuacje, że szpital odmawia wydania potrzebnych do rejestracji dokumentów. Zazwyczaj wynika to z faktu, że kobieta poroniła w domu i nie zgłosiła się do szpitala – przychodzi po czasie i oczekuje dokumentów, jednak ciąża nie została wcześniej potwierdzona przez lekarza i szpital nie ma podstaw aby takie dokumenty wystawić. Często też, we wczesnych etapach ciąży lekarz po prostu nie jest w stanie ustalić płci dziecka. Wówczas konieczne jest wykonanie na własny koszt testów genetycznych. Dzięki nim, możliwe jest nie tylko ustalenie płci dziecka, ale również poznanie przyczyny poronienia.

Prawa taty – poznanie przyczyn poronienia

Dzięki badaniom genetycznym możliwe jest ustalenie przyczyny poronienia. Aż w 60% przypadków do poronienia dochodzi w wyniku choroby genetycznej dziecka. Jej stwierdzenie, jest dobrą informacją dla rodziców, bo zazwyczaj oznacza, że mają duże szanse na powodzenie kolejnej ciąży, ponieważ choroby te są zazwyczaj sporadyczne. Badania genetyczne w kierunku poznania przyczyny poronienia są refundowane w ograniczonym zakresie i tylko po wystąpieniu 2 poronień z rzędu. NFZ nie refunduje badań na materiale z poronienia.

Prawo do zasiłku pogrzebowego

Po ustaleniu płci dziecka i uzyskaniu karty martwego urodzenia możliwe jest pochowanie dziecka. Zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł i jest wypłacany po pogrzebie. Aby go otrzymać należy przedstawić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń oraz akt urodzenia dziecka. 

Poronienie – jakie jeszcze prawa przysługują tacie?

Urlop okolicznościowy z tytułu narodzin dziecka, przysługuje obojgu rodzicom także w przypadku, gdy urodziło się martwe w wymiarze 2 dni. Co ważne, warunkiem skorzystania z urlopu przez matkę jest nieprzebywanie na urlopie macierzyńskim. Jeśli przebywa, wówczas „jej” dwa dni w żaden sposób nie mogą przejść na ojca dziecka.

Często pojawia się wątpliwość, czy urlop z tytułu narodzin dziecka, nie przysługuje wyłącznie w sytuacji urodzenia się dziecka żywego. Otóż nie. Taka informacja nie występuje w przepisach. Podstawą do uzyskania urlopu jest przedstawienie pracodawcy „Aktu urodzenia” z adnotacją o śmierci dziecka.

Oprócz urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka, rodzicom przysługuje także urlop okolicznościowy z tytułu śmierci i pogrzebu dziecka – są to 2 dni dla mamy i 2 dla taty. Warunek skorzystania przez kobietę z tego urlopu jest taki sam jak w przypadku urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka. Celem uzyskania urlopu należy przedstawić pracodawcy „Akt urodzenia” z adnotacją o śmierci dziecka. W tym przypadku nie sporządza się „Aktu zgonu”.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Twoich praw po poronieniu

Napisz do nas: info@poronilam.pl

Autor: Aleksandra, redaktorka serwisu poroniłam.pl

Czytaj także:
Urlop okolicznościowy po poronieniu
Twoje prawa po poronieniu

fot. pixabay.com

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *