Mięśniaki macicy są przyczyną poronienia

Mięśniaki to najczęściej występujące u kobiety łagodne guzy, które nieleczone mogą powodować poronienia. Diagnozowane są w każdym wieku, ale najczęściej narażone na nie jesteśmy między 35 a 50 rokiem życia. W zależności od umiejscawiania mięśniaków, mogą dawać różne objawy w tym: ból w okolicach miednicy czy przedłużające się krwawienie. 

Mięśniaki macicy

  1. Jak mięśniaki macicy wpływają na poronienie?
  2. Mięśniaki macicy występują w 3 miejscach
  3. Mięśniaki macicy są łatwe do wykrycia
  4. Leczenie mięśniaków macicy

Jak mięśniaki macicy wpływają na poronienie?

Mięśniaki macicy wywołują zmiany w obrębie tego narządu, co w efekcie może stanowić przyczyny poronienia. Ale tylko te mięśniaki, które wpuklają się do jej wnętrza, czyli podśluzówkowe, stanowią zagrożenie poronienia.

Mogą stanowić także problem, gdy już jesteś w ciąży. Umiejscowione w dolnym odcinku macicy, tworzą przeszkodę w trakcie porodu, a także przyczyniają się do nieprawidłowego położenia dziecka, co skutkuje koniecznością wykonania cesarskiego cięcia.

Mięśniaki macicy występują w 3 miejscach

Macica to narząd zbudowany z mięśnia, w obrębie którego mogą tworzyć się niezłośliwe guzy czyli mięśniaki. Możemy wyróżnić 3 rodzaje mięśniaków ze względu na miejsce, w którym się znajdują:

  • mięśniaki śródścienne 
Są najczęściej występujących rodzajów mięśniaków, a swoją nazwę zawdzięczają osadzeniu w ścianie macicy. Mięśniaki śródścienne powodują powiększenie macicy oraz ból pleców oraz w okolicach miednicy. Skutkują także zbyt długim i często zbyt obfitym krwawieniem miesięcznym. 
  • mięśniaki podśluzówkowe

Umiejscawiają się tuż pod błona śluzową macicy. Mogą powodować obfite krwawienia i plamienia międzymiesiączkowe.

  • mięśniaki  podsurowicówkowe                                                                

Znajdują się pod pod błoną surowiczą macicy i w efekcie modeluje jej zewnętrzny obrys. Ten typ mięśniaków ma najmniejszy wpływ na przebieg cyklu miesięcznego i krwawienie. Jednak powodują uciążliwe bóle pleców, które mogą promieniować do nóg. Różnicę między mięśniakiem podsurowicówkowym a podśluzówkowym dobrze obrazuje infografika.

mięśniaki macicy

Mięśniaki wywołują zauważalne objawy, które najczęściej wywołują u nas niepokój, są to:

  • nieprawidłowe krwawienia z macicy
  • bardzo obfite i przedłużone miesiączki
  • bóle podbrzusza
  • niepłodność
  • uczucie ucisku i parcia
  • infekcje dróg moczowych
  • ucisk na odbytnicę
  • poronienia nawracające

Mięśniaki macicy są łatwe do wykrycia

Mięśniaki należą do guzów, które są łatwo i stosunkowo często wykrywane podczas podstawowego badania ginekologicznego, przez co mamy duże szanse na skuteczne i całkowite wyleczenie! Jeśli lekarz je wykryje, najczęściej zleca dodatkowe badania krwi pod kątem poziomu hormonów (wysoki poziom estrogenów może powodować rozwój mięśniaków), aby potwierdzić diagnozę.

Leczenie mięśniaków macicy

Leczenie mięśniaków polega na ich operacyjnym usunięciu. Jeśli jednak wykryto je u Ciebie podczas badania w ciąży to leczenie polega głównie na częstszych wizytach u lekarza prowadzącego ciążę i wybraniu szpitala, który ma oddział dla wcześniaków, ponieważ bardzo często dochodzi do przedwczesnego porodu. Sam poród przyjmuje najczęściej formę cesarskiego cięcia, ponieważ szyjka macicy jest zbyt wąska, ze względu na umiejscowienie mięśniaka, a przez to utrudnia wyjście na świat dziecka. Jednak w trakcie cesarki lekarz nie usunie guza. Zrobi to dopiero nie wcześniej niż 6 tygodni po porodzie.


Zobacz też:

5/5 - (2 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *