Badania po poronieniu – co, gdzie i kiedy zbadać, by poznać przyczynę?

Poronienia to bardzo bolesny problem wśród na prawdę dużej ilości par. Przyjmuje się, że średnio 10 – 15% ciąż kończy się poronieniem, z czego największe jego ryzyko występuje do 8 tygodnia ciąży. W Polsce lekarze zlecają badania mające na celu ustalenie przyczyny dopiero po drugiej lub trzeciej stracie. 

Czym są badania po poronieniu?
Co zalicza się do badań po poronieniu?
Czy analiza przyczyn poronienia pozwoli kobiecie odzyskać spokój?
Gdzie najszybciej wykonać badania po poronieniu?

Czym są badania po poronieniu?

W zależności od etapu, w którym nastąpiło poronienie zlecane są różne badania mające na celu ustalenie przyczyny straty lub mające pomóc w ustaleniu schematu działania w przypadku kolejnej ciąży. Wykonywane są one zarówno z krwi pacjentki jak i jej partnera, ale badany jest także materiał z poronienia (w postaci na przykład kosmówki, czy kawałka pępowiny).

Co zalicza się do badań po poronieniu?

Istnieje szereg podstawowych badań, które warto wykonać po poronieniu. Należą do nich między innymi:

  • badania genetyczne w kierunku trombofilii wrodzonej (V-Leiden, mutacja genu protrombiny, polimorfizm PAI-1), które odpowiadają za wrodzone skłonności do nadkrzepliwości; ważne są także badania genetyczne w kierunku celiakii;
  • badania hormonalne (m. in. piątka tarczycowa: TSH, fT3, fT4, anty-TPO, anty-TG, prolaktyna, progesteron, estradiol, LH i FSH) – te badania warto wykonać co najmniej 6 tygodni po poronieniu, kiedy organizm osiągnie równowagę hormonalną po stracie;
  • badania immunologiczne (w kierunku zespołu antyfosfolipidowego: przeciwciała IgG i IgM przeciwko beta-2-glikoproteinie, antykoagulant tocznia, przeciwciała antykardiolipinowe; immunofenotyp, komórki NK, KIR – HLA-C);
  • badania wirusowe w kierunku cytomegalii, toksoplazmozy, chlamydiozy czy różyczki;
  • jeśli przyczyną straty są wady genetyczne, warto zbadać także kariotypy – zarówno u kobiety jak i mężczyzny. To właśnie to badanie odpowie nam na pytanie, czy jako rodzice jesteśmy zdrowi i czy dziecko nie odziedziczyło po nas żadnej choroby genetycznej.

Czy analiza przyczyn poronienia pozwoli kobiecie odzyskać spokój?

Wykonanie badań mających na celu analizę przyczyn poronienia z pewnością pozytywnie wpłynie na spokój psychiczny pary, która straciła dziecko. Znalezienie przyczyny straty może zapobiec kolejnym stratom, a dzięki otrzymanym wynikom lekarz może włączyć odpowiednie leczenie, które uchroni przed powtórnymi poronieniami w przyszłości.

Gdzie najszybciej wykonać badania po poronieniu?

Badania po poronieniu warto wykonać w akredytowanym laboratorium badawczym. W chwili, kiedy nie mamy sił zarówno psychicznych i fizycznych, by szukać miejsca gdzie wykonamy badania, z portalu testdna.pl można zamówić gotowe zestawy – dostępne często w pakietach, które umożliwią sprawne i szybie pobranie materiału do badań. Próbki odsyłane są następnie kurierem do właściwego laboratorium, a wynik dostępny jest w portalu pacjenta na stronie internetowej. Koszt badania kariotypu to 417 zł od osoby. Kosz pakietu badań w kierunku trombofilii wrodzonej to 367 zł.