Dlaczego czasem dochodzi do poronienia?

Poronienie to utrata ciąży przed 22 tygodniem. Nawet 50% ciąż kończy się przedwcześnie, a największe ryzyko poronienia towarzyszy przyszłej matce do 12 tygodnia ciąży. Poronienie może mieć wiele przyczyn i nie zawsze da się go uniknąć. Nawet jeśli dochodzi do utraty ciąży nie oznacza to, że kobieta w przyszłości nie może urodzić zdrowego dziecka.

Poronienie – jakie badania warto wykonać?
Poronienie – dlaczego do niego dochodzi?
Poronienie – jakie są zalecenia po poronieniu?
Poronienie – jakie są powikłania po poronieniu?

Poronienie – jakie badania warto wykonać?

Po poronieniu warto wykonać podstawowe badania jak morfologia, mocz, poziom hormonów. Da to lekarzowi informacje na temat ogólnego stanu zdrowia kobiety. Zwykle specjalistyczne badania są zalecane dopiero po drugim poronieniu – wówczas lekarz może skierować parę na badanie kariotypu, badania immunologiczne czy testy w kierunku wykrycia trombofilii wrodzonej.

Poronienie – dlaczego do niego dochodzi?

Ciężko jest jednoznacznie określić przyczyny poronienia – na ciążę ma wpływ wiele czynników. Ogólny stan zdrowia matki, spożywanie używek, palenie papierosów czy stres – te czynniki zwiększają ryzyko poronienia. Do utraty ciąży częściej dochodzi u kobiet po 35 roku życia oraz u tych, które borykają się z zaburzeniami hormonalnymi. Przyczyny wielu poronień nie da się jednak określić – do utraty ciąży może dochodzić u całkowicie zdrowej kobiety.

Poronienie – jakie są zalecenia po poronieniu?

Lekarze po poronieniu zalecają odpoczynek i danie sobie czasu na powrót do pełni sił. Ostateczne zalecenia odnośnie przyjmowanych leków czy wykonywanych badań powinny zostać przekazane przez lekarza ginekologa. Jeśli po poronieniu przeprowadzony został zabieg opróżnienia jamy macicy tzw. łyżeczkowanie jamy macicy to para powinna wstrzymać się ze staraniami o kolejną ciążę przez okres 3 miesięcy.

Poronienie – jakie są powikłania po poronieniu?

Zwykle przy poronieniu pojawiają się skurcze i krwawienie, a jama macicy oczyszcza się samoistnie. Nie jest to jednak regułą – może dochodzić do zjawiska takiego jak poronienie zatrzymane. Wówczas obumarły płód nie zostaje usunięty przez organizm i może wywołać nawet zakażenie w organizmie matki i w skrajnym przypadku nawet jej śmierć -jak najszybciej należy przeprowadzić zabieg łyżeczkowania. Konsekwencją poronienia może być również utrata znacznej ilości krwi, co prowadzi do anemii.