Poronienie to ciężka sytuacja, z którą boryka się wiele par. Obumarcie ciąży najczęściej objawia się bólami podbrzusza, którym towarzyszy krwawienie i skurcze. Mogą występować również ogólne objawy, takie jak osłabienie czy gorączka. Nie zawsze poronienie da się zatrzymać, szczególnie jeśli dochodzi do niego przed ukończeniem 12 tygodnia ciąży.
Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia ?
Jakie są koszty badania po poronieniu ?
Jakie badania po poronieniu może zalecić lekarz ?
Jak leczyć poronienia nawracające ?
Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia ?
Do najczęstszych przyczyn poronienia należą wady genetyczne zarodka – z tego powodu może dochodzić nawet do 80% poronień. Innymi przyczynami utraty ciąży mogą być zaburzenia hormonalne ciężarnej, wady w budowie narządów rozrodczych, stres, przepracowanie. Negatywnie na zarodek i płód wpływają niektóre leki, używki czy choroby przebyte w czasie ciąży, co może spowodować poronienie.
Jakie są koszty badania po poronieniu ?
Po przebytym poronieniu warto wykonać badania po poronieniu, których celem jest ustalenie przyczyn przedwczesnego zakończenia ciąży. Badania genetyczne materiału z poronienia kosztują od 400 do 1700 złotych, w zależności od wybranego zakresu analizy. Badania kariotypu dla pary to koszt około 800-900 złotych. W przypadku badań hormonalnych warto zapytać lekarza ginekologa o możliwą refundację.
Jakie badania po poronieniu może zalecić lekarz ?
Poronienie jest nagłym zjawiskiem dlatego w przypadku badania genetycznego materiału poronnego nie ma czasu na konsultację z lekarzem. Genetyk lub ginekolog może zalecić badanie kariotypu, czy panelowe badania genetyczne np. w kierunku trombofilii wrodzonej, czy niepłodności immunologicznej. Dostępne są również podstawowe badania biochemiczne, które pozwalają ustalić ogólny stan zdrowia zarówno kobiety, jak i mężczyzny starających się o potomstwo.
Jak leczyć poronienia nawracające ?
Poronienia nawracające (nawykowe) to utrata dwóch lub większej ilości kolejnych ciąż. Sposób leczenia zależy od przyczyny poronień, dlatego tak ważna jest dokładna diagnostyka pary. Może obejmować leczenie farmakologiczne, podawanie środków hormonalnych czy leczenie stanów zapalnych np. w obrębie narządów rodnych.