Poronienie: wszystko, co musisz wiedzieć

Poronienie to bolesne doświadczenie dla każdej kobiety. W życiu jednak zdarzają się sytuacje, w których z tego typu trudem musimy się zmierzyć. Dlatego warto wiedzieć, jak wygląda poronienie, jak często do niego dochodzi i jaka jest jego dokładna definicja.

Jak często jest poronienie?
Czy można samoistnie poronić?
Czy można poronić w domu?
Czy ciąża pozamaciczna to poronienie?

Jak często jest poronienie?

Poronienie ciąży dotyczy znacznie większej liczby kobiet, niż mogłoby się wydawać. Szacuje się, że aż 1 na 6 ciąż kończy się poronieniem stwierdzonym do 12. tygodnia. Zatem to pierwszy trymestr uznaje się na najbardziej wrażliwy czas dla przyszłych matek. W kolejnych 9 tygodniach kobiety tracą ciążę poprzez poronienie tylko w proporcji 1 na 50.

Czy można samoistnie poronić?

Tak, samoistne poronienia mogą się zdarzyć. Co to oznacza? Do samoistnego poronienia dochodzi, jeśli kobieta spontanicznie traci ciążę przed 22. tygodniem. Dzieje się to z powodów naturalnych, bez uprzednich działań medycznych czy wypadków. Warto wiedzieć, że jeśli chodzi samoistne poronienie, wyróżnia się poronienia pełne oraz niepełne. Poronienie niezupełne ma miejsce wtedy, gdy macica nie oczyszcza się samodzielnie z pozostałości płodu. Wówczas konieczna jest interwencja specjalisty i usunięcie tych pozostałości. Natomiast w przypadku poronienia pełnego nie jest to wymagane.

Czy można poronić w domu?

Tak. Do poronienia ciąży może dojść w domu lub w szpitalu. Jeśli kobieta zauważy niepokojące objawy, powinna zgłosić się do placówki. W rzeczywistości jednak w pierwszych tygodniach ciąży dzieje się to często spontanicznie i bezobjawowo, stąd wiele kobiet traci ciążę właśnie w domowym zaciszu.

Czy ciąża pozamaciczna to poronienie?

Ciąża pozamaciczna to nie to samo co poronienie, jednak zwykle do niego prowadzi. Taki rodzaj ciąży nazywamy także ciążą ektopową, czyli taką, w której płód umiejscawia się poza błoną macicy, np. w szyjce macicy, jajniku czy jajowodzie. Ciąża tego typu zawsze powoduje powikłania ze względu na nieprawidłową lokalizację i nieczęsto udaje się ją donosić. Poronienie zwykle jest jej rezultatem.