Poronienie to trudny czas dla pary oczekującej narodzin dziecka. Wiele kobiet nie wie o tym, że doszło do poronienia – jeśli jednak ciąża byłą wyczekiwana, trauma przeżyta przez rodziców może być ogromna. Wiele osób stawia sobie pytanie – poronienie co dalej zrobić? Otóż nie można popaść w depresję, należy ustalić przyczyny poronienia.
Poronienie co dalej – przyczyny poronienia
Poronienie co dalej – łyżeczkowanie
Poronienie co dalej – badania
Poronienie co dalej – prawa po poronieniu
Poronienie co dalej – przyczyny poronienia
Poronienie może mieć wiele przyczyn, które ostatecznie trudno jest ustalić. Analizy genów mogą wskazać zaburzenia genetyczne, mogące odpowiadać za znaczną część poronień. Mogą prowadzić do zaburzeń rozwojowych płodu i co za tym idzie, odrzuceniem zarodka przez organizm. Utrata ciąży może mieć związek z nieprawidłową gospodarką hormonalną, złą dietą, stresem czy nawet wysiłkiem fizycznym.
Poronienie co dalej – łyżeczkowanie
Podczas poronienia może dojść do samoistnego oczyszczenia się macicy, wówczas pojawia się krwawienie i skurcze. Niekiedy dochodzi do poronienia zatrzymanego i wówczas konieczne jest oczyszczenie macicy – jest to zabieg łyżeczkowania przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Prowadzi do oczyszczenia jamy macicy, co zapobiega np. rozwojowi zakażenia.
Poronienie co dalej – badania
Poronienie co dalej – otóż warto zdecydować się na badania, które mają na celu ustalenie przyczyn poronienia. Warto wykonać badania genetyczne materiału z poronienia, np. kosmówki czy fragmentu łożyska. W ten sposób można określić, czy płód był obciążony zaburzeniami genetycznymi, a także ustalić jego płeć. Warto, by badaniom zostali poddani również rodzice dziecka, wykonując u siebie badanie kariotypu czy badania panelowe w kierunku ustalenia przyczyn poronienia.
Poronienie co dalej – prawa po poronieniu
Warto podkreślić, że po poronieniu kobieta ma prawo poprosić personel szpitala o zabezpieczenie materiału DNA z poronienia – na jej prośbę szpital nie może odmówić również wydania bloczków parafinowych, które mogą posłużyć do badania. Jeśli badania genetyczne wskażą płeć dziecka, jest to podstawa do uzyskania aktu urodzenia a adnotacja o urodzeniu martwym. Rodzice dziecka mogą skorzystać wówczas z zasiłku pogrzebowego, matce należy się również 56 dni urlopu macierzyńskiego.