Diagnostyka poronień – co trzeba wiedzieć?

Według definicji poronienie jest przedwczesnym zakończeniem ciąży przed 22 tygodniem, wskutek wydalenia obumarłego płodu lub zarodka. Po 23. tygodniu nazywa się – porodem przedwczesnym.Jak wygląda diagnostyka poronień, Jak długo trwa diagnostyka poronień, Od czego zacząć diagnostykę poronień, Czy diagnostyka poronień jest droga

Jak wygląda diagnostyka poronień?
Jak długo trwa diagnostyka poronień?
Od czego zacząć diagnostykę poronień?
Czy diagnostyka poronień jest droga?

Jak wygląda diagnostyka poronień?

Po poronieniu najważniejsze jest wykonanie badań genetycznych płodu. Aby przeprowadzić taki test trzeba pobrać część kosmówki, która zostanie zbadana pod kątem wad genetycznych zarodka, tudzież płodu. Jeżeli wyjdzie, że nie to było problemem, dokonuje się dalszych badań – rodziców. Podstawą jest badanie kariotypu, tj. chromosomów. Analizuje się też możliwe mutacje, jak np. mutacja genu, który odpowiada za trombofilię wrodzoną czy badanie protrombiny, genu MTHFR oraz mutację w genie V Leiden. Ważne jest wykonanie podstawowych badań hormonalnych oraz infekcyjnych. Mowa tu o hormonach tarczycy, płciowych, przeciwciałach przeciw toksoplazmozie, cytomegalii, różyczce, przeciwciałach ANA, komórkom tarczycy. Oraz badanie histopatologiczne i narządów rodnych kobiety, ich ewentualnym nieprawidłowościom. A także badanie nasienia.

Jak długo trwa diagnostyka poronień?

Wszystko zależy od wyników kolejnych badań. W badaniu genetycznym płodu można ustalić przyczynę poronienia. I nie będzie trzeba robić kolejnych. Diagnostyka może się ciągnąć przez wiele lat, jeżeli przyczyna jest nieuchwytna.

Od czego zacząć diagnostykę poronień?

Według lekarzy diagnostykę należy rozpocząć dopiero po drugim, trzecim poronieniu. Najważniejszym jest wykonanie podstawowych badań hormonalnych. Jak też USG macicy i badanie nasienia.

Czy diagnostyka poronień jest droga?

Wśród dostępnych na rynku ofert, warta uwagi jest cena Pakietu Poronienia Nawykowego. Wynosi ok. 1500 złotych. Obejmuje badanie kariotypu rodziców, trombofilii wrodzonej, immunofenotypu, pobranie próbek i konsultacje z lekarzem genetykiem.

Na diagnostykę poronień warto się zdecydować po 2-3 poronieniu. Zacząć od wykonania badań podstawowych. Jeżeli konieczne – wykonać inne konieczne. By poznać swoje szanse na powodzenie w kolejnej ciąży.