Ciąża pozamaciczna – jakie są objawy ciąży pozamacicznej i jak ją wykryć?

Ciąża pozamaciczna polega na rozwijaniu się zapłodnionego jajeczka poza macicą. Dochodzi do niej w przypadku ok. 1-2 na 100 ciąż [1]. Sytuacja spowodowana jest zmianami w jajowodach, które mogą mieć różne przyczyny. Czasami ciąża pozamaciczna wchłania się sama, jednak najczęściej niezbędna jest pomoc lekarska. Ciąża pozamaciczna objawy, przyczyny i diagnostyka.

Ciąża pozamaciczna

Spis treści:
Ciąża pozamaciczna rodzaje
Przyczyny ciąży pozamacicznej
Objawy ciąży pozamacicznej
Objawy pęknięcia ciąży pozamacicznej
Ciąża pozamaciczna – co robić dalej?

Ciąża pozamaciczna – rodzaje

Szacuje się, że ok. 97-99% przypadków to ciąże pozamaciczne ulokowane w jajowodzie. Zarodek może rozwijać się w każdej jego części.

Spotyka się również przypadki ciąży pozamacicznej jajnikowej (zarodek w jajniku bądź na nim), ciąży brzusznej (zarodek w jamie otrzewnowej bądź na innym narządzie wewnętrznym) oraz szyjkowej (zarodek poniżej ujścia wewnętrznego macicy). Ciąża pozamaciczna nazywana jest również ciążą ektopową.

Przyczyny ciąży pozamacicznej

Ten rodzaj nieprawidłowości dotyczy najczęściej kobiet w wieku 26-30 lat, częściej spotykana jest w krajach wysokorozwiniętych. Jej przyczyną są zmiany w jajowodach, np. zrosty, blizny i bliznowce, zwężenia czy przyrośnięcie do jajnika.

Częstym powodem zmian w jajowodach jest zapalenie przydatków. Może być ono spowodowane m.in. nieleczonymi infekcjami dróg rodnych, przemarznięciem okolic intymnych (stringi, krótkie kurtki w zimie), kontaktami seksualnymi z różnymi partnerami i bez zabezpieczeń (i w konsekwencji zakażeniem rzeżączką lub Chlamydia trachomatis). Warto więc starać się nie dopuścić do tego schorzenia.

Inne przyczyny ciąży pozamacicznej to endometrioza i wady w budowie anatomicznej (macicy, jajowodów, jajników etc.), a także wcześniejsze jej wystąpienie. Bardziej narażone na pojawienie się ciąży pozamacicznej są też kobiety palące tytoń [1].


Ciekawy artykuł:

Badanie kariotypu - kilka informacji

Dlaczego badania genetyczne materiału z poronienia wciąż budzą takie emocje?

Niedawno w przestrzeni publicznej rozpoczęła się dyskusja na temat odbioru przez kuriera materiału z poronienia z opolskiego szpitala. To kolejny przypadek, który pokazuje, jak ważne jest stworzenie jednoznacznych przepisów i wytycznych dotyczących przeprowadzania pełnej diagnostyki po poronieniu – również tej … Czytaj dalej

12 komentarzy

Objawy ciąży pozamacicznej

Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej to brak miesiączki, ból brzucha oraz plamienie lub krwawienie z pochwy (najczęściej ok. 2 miesiące po ustaniu miesiączki).

Jeśli dojdzie do pęknięcia ciąży pozamacicznej (a co za tym idzie – pojawienia się wewnętrznego krwawienia), pojawiają się ostry ból po jednej ze stron brzucha (może promieniować), przyspieszone tętno, bladość, niskie ciśnienie oraz mocne pocenie się. Jeśli to ciąża pozamaciczna objawy mogą być mylone m.in. z zapaleniem wyrostka robaczkowego, pęknięciem torbieli czy poronieniem.

Ciąża pozamaciczna objawy:

Objawy ciąży pozamacicznej to najczęściej:

  • brak miesiączki (często pozytywny test ciążowy);
  • bóle brzucha, podbrzusza;
  • plamienie lub krwawienie z pochwy.

Objawy poronienia ciąży pozamacicznej (a właściwie jej pęknięcia)

Gdy dojdzie do pęknięcia ciąży pozamacicznej, mogą wystąpić objawy poronienia ciąży pozamacicznej:

  • ostry ból podbrzusza (zwykle z jednej strony, z której doszło do zagnieżdżenia ciąży pozamacicznej), czasami promieniujący;
  • bladość;
  • niskie ciśnienie;
  • przyspieszone tętno;
  • wzmożona potliwość.

poradnik ciąża po poronieniuPobierz bezpłatny poradnik [PDF]: Ciąża po poronieniu. Jakie badania genetyczne warto zrobić? [PORADNIK]


Ciąża pozamaciczna objawy? Co robić dalej?

Przy pojawieniu się objawów ciąży pozamacicznej konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza lub szpitala. Wstrząs pojawiający się po jej pęknięciu może bowiem doprowadzić nawet do śmierci.

W szpitalu lekarz przeprowadza wywiad, a potem badanie stężenia hCG. Obecność świadczy o ciąży. Powtórne badanie hCG, po 48 godzinach, pozwala sprawdzić, czy to rzeczywiście ciąża pozamaciczna. Lekarz realizuje także USG przezpochwowe.

W zależności od czasu trwania ciąży pozamacicznej oraz tego czy nastąpił już wstrząs i krwotok wewnętrzny, ciąża sama się wchłania lub dochodzi do wykorzystania leków. Czasami konieczny jest zabieg laparoskopii.

Napisz do nas: info@poronilam.pl


Zobacz też:


Źródło:

A. Słabuszewska-Jóźwiak, M. Ciebiera, G. Jakiel, Ciąża pozamaciczna – czy nadal jest to stan naglący?, „Postępy Nauk Medycznych” 2014, t. XXVII, nr 8.

Autor: Agnieszka, redaktorka serwisu poroniłam.pl


Aktualizacja 15 października 2018 r.


Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

4.8/5 - (16 głosów / głosy)

4 thoughts on “Ciąża pozamaciczna – jakie są objawy ciąży pozamacicznej i jak ją wykryć?

    • U mnie było tak, że na początku myślałam, że jestem w ciąży, ale nie było widać zarodka ani nic. No i lekarz miał podejrzenie właśnie ciąży pozamacicznej, na szczęście trafiłam na takiego, który nie zwlekał i od razu wysłał mnie do szpitala.

  1. Witam mam obiawy jako bym była w ciąży powiększenie biustu oraz brzucha po zrobieniu testu wyszło negatywny ależ i też miesiączkuje nigdy się z tym nie spodkalam a już jestem po trzech porodach cesarskich co mogę zrobić pozdrawiam

    • Dzień Dobry,

      Jeżeli test zostanie wykonany zbyt wczesne może bowiem dać fałszywy wynik.
      W takiej sytuacji, jeśli ma Pani podejrzenie ciąży najlepiej wykonać badanie HCG z krwi, aby sprawdzić możliwą ciążę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *